Rybárska dilema, pletená šnúra alebo vlasec?
Hneď v úvode, ako začnete so samotným výberom, je dôležité si položiť niekoľko otázok. A to, aké ryby budete chcieť chytať, akou metódou a s akým vybavením. Nemenej podstatné je aj to, či ste začínajúci rybár alebo pokročilý. Všetky tieto otázky vezmeme do úvahy na nasledujúcich riadkoch.
Ako sa odlišuje vlasec od pletenej šnúry?
Ako ste si určite mohli už podľa názvu tohoto článku všimnúť, kmeňové aj náväzcové materiály rozdeľujeme do dvoch skupín. Do tej prvej radíme monofilné materiály tzv. vlasce. Do druhej skupiny potom patria pletené šnúry tzv. pletenky. Ak s rybolovom len začínate, bude pre vás ideálnou voľbou klasický monofilný vlasec, a to aj z pohľadu nižšej ceny, oproti pletenej šnúre.
Monofil je umelé priehľadné vlákno, ktoré sa vyrába zo silónu v rôznych farebných prevedeniach. Toto vlákno je kruhového rezu a vďaka svojej hmotnosti sa pomaly potápa. Ohľadne absorbovania vody do samotného vlasca, to v tomto prípade nie je príliš veľké množstvo, pretože monofilné vlákno disponuje uzatvoreným hladkým povrchom. Avšak malé množstvo vody do seba aj tak pojme, a to sa prejaví v určitom zmäkčení samotného materiálu, čo nie je na škodu. Pri uťahovaní uzlov sa dokonca aj odporúča samotný uzlík pred jeho dotiahnutím namočiť či nasliniť.
Priemer vlasca určuje, akú má vlákno pevnosť. Čím je priemer väčší, tým je väčšia aj jeho pevnosť. Priemer vlasca volíte podľa toho, aký lov preferujete. Pokiaľ idete na lov napríklad menších bielych rýb, ostriežov či pstruhov, bude vám stačiť vlasec o priemere 0,10 až 0,16 mm. V prípade, že budete vyrážať na väčšie ryby, kapre či dravce, ktoré budete loviť na feeder je ideálne vyberať v priemeroch od 0,18 do 0,25 mm kedy aj pevnejšie vlákno vydrží väčší nápor pri nahadzovaní väčších a ťažších nástrah, krmítok či záťaží. Pokiaľ sa chcete zamerať na cielený lov veľkých kaprov, budete potrebovať ešte hrubší priemer, väčšinou 0,28-0,35mm, v extrémnych prípadoch, na veľkých riekach, jazerách plných prekážok alebo tam kde budete loviť na krátko naozaj veľké ryby kľudne až do priemeru 0,50mm.
Ak sa rozhodnete pre kúpu vlasca, tak je nutné počítať s tým, že aj ten má niekoľko relatívnych nevýhod. Jednou z tých najväčších je tá, že má vždy nejakú tvarovú pamäť. Čím kvalitnejší vlasec - tým je jeho pamäť spravidla nižšia. Rovnako tak sa tvarová pamäť vytráca ruku v ruke s jeho tvrdosťou, teda obecne platí že čím je vlasec mäkší a poddanejší, tým má menšiu tvarovú pamäť, ale zase o niečo menšiu oderu odolnosť. Ak dôjde napríklad k tomu, že sa vám vlasec zamotá a vy ho rozmotáte, môžete si všimnúť oderkov a poškodení, ktoré sa na inak rovnom vlasci vytvorili. Tie môžu byť prekážkou v nahadzovaní. V tomto prípade došlo k poškodeniu vrchnej vrstvy materiálu a tým aj väčšej náchylnosti k jeho pretrhnutiu pri nahadzovaní alebo zdolávaní ryby v dôsledku výrazného zníženia jeho pevnosti. Na takto poškodený vlasec rozhodne neodporúčame ďalej chytať. Vlasec je skrátka vždy menej odolný oproti pletenej šnúre. To môžete pocítiť hlavne u razantnejších náhodov ťažkých zostáv - krmítiek či záťaží, kedy prudkým švihom môže dôjsť k jeho prasknutiu. Jeho krehkosť naviac ovplyvňuje to, že sa vrchná vrstva pri neustálom navíjaní a nahadzovaní opotrebuje, odiera sa a je náchylnejší k poškodeniu. Ďalšou čiastočnou nevýhodou (ale pre určité techniky naopak výhodou) je jeho prieťažnosť, oproti pletenej šnúre môže byť aj o viac ako 20 % vyššia.
Náš TIP:
kmeňový monofil na kaprov
kmeňový monofil na feeder:
náväzcový monofil:
V ponuke rybárskych obchodov sa stretnete aj s fluorocarbonovými vlascami. Tento vlasec je pre ryby takmer neviditeľný, pretože flourocarbon má podobný lom svetla ako voda. Odporúčame ho používať napríklad pri love dravcov prívlačou namiesto oceľového lanka, alebo na ťažko a plavanú ako materiál, z ktorého budete robiť náväzce. Jeho výhoda pre toto použitie nespočíva primárne v neviditeľnosti, ale skôr v jeho tuhosti vďaka čomu sa náväzec nezamotá a oderu odolnosti vďaka ktorej sa nám zase tak často nepretrhne či neprereže. Naviac vďaka hustote materiálu dobre klesá, nekrúti sa a drží svoj tvar. Obľúbený je preto nielen pri love zo dna, ale aj napríklad pri muškarení. U naozaj kvalitných vlascov, ktoré sú vyrábané priamo zo 100% fluorocarbonu, sa stretnete s tým, že sú finančne nákladnejšie. Na trhu však môžete naraziť aj na vlasce, ktoré sú fluocarbonom len potiahnuté. Tie sa vlastnostiam 100% fluorocarbonu snažia priblížiť v jeho oderu odolnosti a neviditeľnosti, ale zároveň sa snažia eliminovať jeho nevýhodu v zmysle jeho tuhosti. Nie je to teda tak, že by nemali na trhu svoje miesto. Obecne môžeme povedať, že na náväzce je lepšie použiť 100% fluorocarbon, naopak ale ako kmeňový materiál, sa prikláňame skôr k vlascom fluorocarbonom len potiahnutým. Jedná sa väčšinou o vlasce v lacnejšej cenovej kategórii a už to pre vás môže byť nápoveda, že sa nejedná o čistý fluocarbon. Každopádne aj používanie fluocarbonu má svoje úskalia. Tým najväčším je to, že v uzle viac preklzáva, a to aj po jeho navlhčení. Takže pokiaľ budete používať fluocoarbonový náväzec, ponechajte si dlhší koniec. Niektorí rybári využívajú pri spájaní fluorocarbonu s obyčajným vlascom tiež micro krúžok či obratlík, ale toto neodporúčame pri rybolovných technikách, kde hrozí kontakt miesta spoja s predným očkom - teda napríklad pri love trofejných kaprov, či pri prívlači. Tu odporúčame osvojiť si jeden z dvoch spoľahlivých uzlov - buď Dvojitý grinner alebo kravský uzol.
Náš TIP:
Kmeňový:
Teraz sa pustíme do druhej skupiny a tou sú pletené šnúry. Pletená šnúra je vlákno, ktoré je spletané z určitého počtu tenších prameňov. Vďaka tomu vedie vždy pletená šnúra v nosnosti oproti akémukoľvek monofilnému vlasci. Aj u pletenej šnúry závisí rovnako tak ako u vlasca na tom, aký druh ryby a akou rybolovnou technikou chcete chytať. U menších rýb a metód ako je feeder či ľahká prívlač postačí bohate pletenka s nosnosťou do 6 kg. Na väčšie kaprovité ryby na ťažko, či väčšie dravce na stredne ťažkú prívlač je ideálna nosnosť 10 - 12 kg, v niektorých prípadoch ako je lov veľkých kaprov v prekážkach, lov trofejných šťúk či sumcov alebo pre rybolov na mori budeme potrebovať nosnosť nad 20 kg až napríklad 100kg.
Ak budete vyberať pletenú šnúru, rozhodne siahnite po tej, ktorá je spletená z viac prameňov. Je to z toho dôvodu, že čím menej prameňov pletenka obsahuje, tým viac je náchylnejšia k tomu, že sa do “medzier” dostávajú nečistoty, ktoré zo šnúry môžu urobiť “šmirgeľ”. Ten dáva značne zabrať rolničke vášho navijaku a očkám vašich prútov. Taká pletenka samozrejme aj nasiakavá viac vody, má nižšiu nosnosť a je náchylnejšia k pretrhnutiu či zamotaniu. Vyberajte vždy primárne guľatú pletenú šnúru, tá sa nezarezáva do cievky navijaku, dobre sa namotáva a pri náhode sa perfektne odvíja. Na trhu sa vyskytujú najčastejšie základné 4 pramenné pletenky, ktoré sú aj najlacnejšie, ale majú najviac nevýhod a najnižšiu nosnosť. Ďalej sú to štandardné a najosvedčenejšie 8 vláknové prevedenia - tie považujeme za najpoužívanejšie a najvhodnejšie. Pre absolútnych labužníkov a špecialistov trh ponúka aj pletenky napríklad z 12 vlákien, tie sú ale zďaleka najdrahšie a úprimne nie sú o toľko lepšie ako 8 vláknové, aby sa vyplatilo do nich investovať o toľko viac peňazí.
Oproti vlasci má pletená šnúra minimálnu prieťažnosť, tú oceníte hlavne pri love na väčšiu vzdialenosť, kedy je nutný dôraznejší zásek. To u vlasca býva problém. Na druhej strane táto nulová prieťažnosť nemusí byť úplne žiadúca v tých prípadoch, kedy potrebujete podobrať rybu pri brehu. Šnúra je vždy napnutá na maximum a v tejto finálnej fázi zdolávania ryby môže dôjsť k tomu, že nástraha vypadne z papule ryby, pretože nič neodpruží a háčik sa tak z papule takzvane rybe vyreže.
V prípade, že plánujete nástrahy zavážať, pletená šnúra vám umožní lepšie došponovanie oblúka, ktorý vám vznikne vplyvom vetra či prúdu a ľahšie ju vyrovnáte. Rovnako tak aj identifikácia záberu na veľkú vzdialenosť je s pletenkou vďaka absencii prieťažnosti dokonalá. Pletenku oceníte aj v tých situáciách, pokiaľ chytáte na miestach, ktoré sú vo vode husto zarastené. Klasický vlasec sa tu veľmi rýchlo opotrebuje. Oproti tomu pletená šnúra bude aj po dlhšom chytaní bez známok akéhokoľvek poškodenia a vďaka svojmu hrubšiemu povrchu, dokáže vodné rastliny krásne prerezávať.
Aj pri love dravcov oceníte jej minimálnu prieťažnosť z dôvodu priameho kontaktu s nástrahou a cítenia tých najjemnejších záberov od veľmi opatrných či menších rýb. Napríklad pre lov zubáčov prívlačou z prepadu považujeme pletenku za absolútnu nutnosť, pretože s klasickým monofilom, nebudete o veľkom percente záberov vôbec vedieť.
Pletenka nemá takmer žiadnu tvarovú pamäť, preto sa nepoškodí ani pri väčšom zamotaní. K zamotaniu môže dôjsť v tých prípadoch, kedy sa vám na navijaku objaví malý oblúčik zle navinutej šnúry. Pri ďalšom náhodu sa vytvorí uzol a máte o zábavu postarané. V niektorých situáciách sa môže stať, že sa v tomto uzle vytvorí ďalší malý uzlík. Je otázkou či sa vám podarí tento uzlík rozmotať, z našej skúsenosti môžeme povedať, že je to takmer nemožné. Pletenka sa do sebe zareže a tým dôjde prakticky k jej zničeniu. Medzi ďalšie nevýhodu pletenej šnúry môžeme zaradiť to, že s ňou nie je možné chytať v zimných mesiacoch, kedy teplota klesá pod nulu. Šnúra totiž absorbuje značné množstvo vody a pri väčších mrazoch skrátka primrzne nielen k očkám prútu ale aj k cievke.
Náš TIP:
kaprové kmeňové
- Spletaná Šnúra Carp R Us Total Contact 0,25mm 13,61kg / 30lb
- Potápavá Šnúra Mivardi DirectContact Sinking braid 0,18mm/25lb
náväzcové:
Poďme si zhrnúť hlavné klady a zápory oboch materiálov.
Vlasec
- Je lacnejší
- Fluocarbon je vo vode takmer neviditeľný
- Je možné naň chytať aj v mraze
- Má tvarovú pamäť
- Je prieťažný
- Je krehký
- Má kratšiu životnosť
- Je pevnejšia
- Má dlhšiu životnosť
- Má nulovú prieťažnosť
- Nemá tvarovú pamäť
- Je drahšia
- Nie je možné na ňu chytať v mraze
- Je náchylnejšia ke zlému navinutiu na cievku
Ako vybrať kvalitný vlasec alebo šnúru?
Pri výbere opäť platí pravidlo, že čo je lacné, to nemusí byť úplne tým správnym riešením pre vás. Ak bude počiatočná investícia vyššia, hlavne u pletenej šnúry, vedzte, že sa vám investícia niekoľkonásobne vráti. Kvalitnejšie vlasce sú v mnohých prípadoch guľaté a napustené špeciálnym silikónom. Je možné s nimi lepšie manipulovať a pri náhode tak odhodíte ďaleko lepšie než s lacným vlascom. Tie najlacnejšie vlasce nemusia byť po celej svojej dĺžke rovnako hrubé, čo ťažko pri ich kúpe spoznáte.
U pletenky vyberajte tie, ktoré sú spletané z viac prameňov, z toho dôvodu, že v nich nedochádza k usadzovaniu nečistôt. Vyberajte aj tie, ktoré sú guľaté, aby dochádzalo k správnemu pokladaniu pletenky na cievku behom navíjania, zároveň sa vyvarujete situácii, že sa pletenka začne do sebe zarezávať. Nekvalitné pletené šnúry poznáte podľa toho, že veľmi často farbia a majú sklon k tomu vytvárať oká po nahadzovaní, ktorá sa zamotávajú.
Akú farbu vlasca alebo šnúry vybrať
Lámete si hlavu s tým, akú farbu vlasca alebo šnúry zvoliť? Niektorí rybári kladú veľký dôraz na farbu samotného materiálu, niektorí naopak tento fakt príliš neriešia. Ďalšou otázkou je to, ako to vidia samotné ryby a nakoľko má farba vlasca alebo šnúry dopad na počet záberov.
K akej strane sa teda prikloniť? Určitý vplyv samozrejme farba vlasca mať môže, z toho dôvodu nájdete v obchodoch vlasce či šnúry skôr v prírodných odtieňoch zelené, modré či hnedé farby. Ale naopak výrazné sfarbenie vám môže dobre poslúžiť pri sledovaní jemnejších záberov priamo na vlasci a oceníte ho pri plavanej alebo love na ťažko. Na koncový náväzec však vždy vyberajte neutrálne alebo nenápadné sfarbenie.
V prípade prívlače a voľby farby šnúry alebo vlasca je v podstate jedno, akú farbu zvolíte, vyberte si ale takú, ktorú dobre uvidíte. Obecne sa pre prívlač skôr odporúča farebne výraznejšie prevedenie fluo žltá, oranžová, zelená práve preto, aby ich bolo dobre vidieť aj za šera. To isté platí pri zavážaní na veľké vzdialenosti - čím skôr šnúru uvidíte, tým je menšia šanca že sa vám zamotá do motora, alebo že vám ryba zájde pri zdolávaní do prekážky. Pri love dravcov na koncový náväzec taktiež použite ideálne neviditeľný a oderu odolný fluocarbon, alebo lanko.
V akých prípadoch dochádza k poškodeniu?
Šnúra alebo vlasec sú behom lovu neustále vystavované mechanickému namáhaniu a možnému poškodeniu, či už v podobe prekážok, kameňov alebo oderom o nepravidelné tvrdé dno. V tom prípade je dobré voliť materiál s o niečo hrubším priemerom alebo taký, ktorý má oderu vzdornú povrchovú úpravu. U pleteniek nehrozí “zlomenie” ako je tomu u vlasca, nič menej pokiaľ dôjde k zamotaniu šnúry napríklad do súkolia navijaku, veľmi často sa trvalo poškodí. Každopádne to isté platí aj u vlasca. Ak k tomuto poškodeniu dôjde, je nutné v tomto prípade v danom mieste vlasec alebo pletenku ustrihnúť a poškodenú časť vyhodiť. V žiadnom prípade takto zdeformovaný materiál nepoužívajte k ďalšiemu lovu, pretože je v danom mieste náchylnejší k pretrhnutiu.
V prípade, že k poškodeniu došlo v polovici návinu a je vám ľúto polovice vlasca či šnúry vyhodiť, môžete poškodené miesto ustrihnúť a spojiť znova uzlíkom. Takéto riešenie negatívne ovplyvňuje dlhšie náhody a nie je už príliš dôveryhodné. Odporúčame v takých prípadoch zvoliť radšej nový návin.
K zlomeniu vlasca dochádza v prípade, že je naozaj zdeformovaný. Pokiaľ sa vám vlasec zamotá, rozhodne ho neskúšajte rozmotať tak, že budete všetko riešiť silou a ťahom. Radšej buďte trpezliví a snažte sa všetko starostlivo rozmotať, v krajnom riešení vlasec prestrihnite.
Ako správne namotať vlasec alebo šnúru na cievku?
Sú dva spôsoby, ako namotať vlasec alebo pletenku na cievku. Jedným, tým jednoduchším, je poprosiť o namotanie v samotnom obchode, kde na to majú pripravené zariadenie. Pokiaľ tú možnosť máte, využite ju ale len v prípade pletenky. Vlasce a šnúry sú v dnešnej dobe vyrábané s väčšou precíznosťou a vo vyššej kvalite, na druhej strane sú háklivejšie na nesprávne navinutie na cievku. Z toho dôvodu neodporúčame navíjať monofilný vlasec na cievky navíjačkou, ale vždy je lepšie vlasec-monofil navinúť priamo tým navijakom, na ktorom ho následne budete používať. Navíjačky v rybárskych potrebách monofili zbytočne šponujú a ukladajú na cievku pod veľkým tlakom, vďaka čomu môže rýchlo dôjsť k jeho skrúteniu a strate kľúčových vlastností, ako pevnosti atď. Ďalším dôvodom prečo nenavíjať vlasec napríklad na moderné kaprové navijaky navíjačkou v rybárskych potrebách, je takzvané krížové navíjanie či pomalá až super pomalá oscilácia týchto navijakov. Ničoho podobného nie je možné navíjačkou dosiahnuť, takže vlasec si dobrovoľne navíjačkou poškodíte, aby ste ho následne používaním na cievku navinuli úplne inak. Ako odborníci vám skutočne neodporúčame navíjanie vašich navijakov monofilními vlascami v predajniach rybárskych potrieb, túto službu využite pre navíjanie skôr pletených šnúr, kedy si sami nedokážete poradiť s odpovedajúcim množstvom podkladového materiálu, aby bola cievka dokonalo plná.
Druhým a za nás najvhodnejším variantom je pustiť sa do namotávania vlasca alebo šnúry svojpomocne. V tomto prípade odporúčame materiál na chvíľku ponoriť do vody a z nej ho aj navíjať. Dokonalo nám poslúži vedro, lavór, umývadlo, alebo priamo voda v revíre, kde lovíte. Vďaka namočeniu materiálu, bude dochádzať k lepšiemu a hladšiemu navíjaniu. Pri navíjaní musíte mať vlasec alebo pletenku našponovanú. Nie moc, nie málo, tak akurát ako keď z vody ťaháte samotné olovo. Absolútne stačí taký ťah, aby bol materiál 100% napnutý - rovný. Pri navíjaní pridržte vlasec alebo pletenku dlaňou alebo nejakou textíliou pri blanku prútu tak, aby dochádzalo k pravidelnému vertikálnemu ukladaniu materiálu na cievku, nepoužívajte však prehnanú silu, materiál sa pri navíjaní nesmie do sebe zarezávať. Pokiaľ by k tomu došlo, pri nahadzovaní by ste pocítili odpor a nástrahu tak nedostanete do požadovanej vzdialenosti.
Nosnosť pletenej šnúry alebo vlasce
Množstvo začínajúcich rybárov sa pri kúpe vlasca alebo šnúry riadi hlavným kritériom, ktorým je nízka cena a ďalej nosnosť samotného materiálu. Je veľkou chybou sa domnievať, že pokiaľ chytíte rybu o váhe 10 kg, že v rovnakej váhe musím mať aj vlasec alebo pletenú šnúru. Žiadna ryba nedokáže vyvinúť takú silu, akou sama váži. Šikovný rybár si vďaka správnemu zdolávaniu ryby dokáže poradiť aj s ďaleko väčším kúskom, ktorý váhovo môže zodpovedať aj násobkom nosnosti materiálu uvedeného na obale.
Niektorí výrobcovia bohužiaľ uvádzajú pri vlascoch alebo pletenkách veľmi nadnesené údaje alebo často len pevnosť v ťahu. Pre rybára je však dôležitá predovšetkým pevnosť v uzle. Jedná sa o kľúčový bod, v ktorom môže dôjsť k výraznému percentuálnemu zníženiu pevnosti celého materiálu. Znížením nosnosti v dôsledku zoslabnutia materiálu v uzle predchádzajte vždy namočením či naslinením miesta, kde budete uzol viazať.
Veríme, že sme vás v dnešnom článku aspoň trochu nasmerovali k tomu, či pre vás bude lepší vlasec či pletená šnúra, alebo dokonca kombinácia oboch. Na Tropic Fishing nájdete širokú ponuku kmeňových aj náväzcových materiálov, ktoré sú rozdelené do prehľadných kategórií. V prípade, že si nebudete vedieť rady alebo by ste mali otázky ohľadne správneho výberu vlasca či pletenej šnúry, neváhajte sa obrátiť na našich skúsených predajcov e-mailom na info@tropicfishing.sk, radi vám s výberom poradíme.
V článku nájdete tieto produkty
Prečítajte si ďalej
6 dôvodov, prečo
nakúpiť u nás
Spoznajte nás
-
Doprava pri nákupe od 70 € zadarmo
-
Založené v roku 2000 - tradícia predaja už 24 rokov
-
Benefity pre stálych aj nových zákazníkov
-
Možnosť vrátenia tovaru do 30 dní
-
Najširší sortiment - v ponuke viac ako 100 000 produktov
-
Rybolovu rozumieme - v teame je aj majster sveta