Lov zubáčov v zime

Lov zubáča na prívlač
Lov zubáčov na prívlač je jednou z najobľúbenejších metód dnešných rybárov. Táto rybolovná technika ponúka mnoho zaujímavých zákutí, ktoré rybárov pohltia a donútia ich sa opätovne vracať a venovať lovu zubáčov na prívlač omnoho častejšie. Väčšina rybárov, ktorí lovia zubáčov na prívlač vám povie, že ich nezabudnuteľné kopnutie do prútu pri zábere je veľmi silnou drogou, ktorú chcete znova a znova.
Kedy vyraziť na zubáče?
Zubáč je rybou, ktorá sa v rôznom ročnom období vyskytuje trochu inde. V lete tieto ryby hľadáme hlavne večer a za tmy v miestach, kde je veľmi okysličená voda a prevažne na plytčinách. V zimnom období je tomu trochu inak. Je možné povedať, že platí pravý opak. V týchto mesiacoch sa snažíme vyraziť na zubáče cez deň. Ranné hodiny môžu byť produktívne, ale podľa našich skúseností sa najviac zubáčov chytá počas dňa. Títo dravci lovia v cykloch a je veľmi dobré tieto cykly vypozorovať. Najčastejšie sa jedná o šiestu až jedenástu hodinu rannú a štrnástu až sedemnástu hodinou. Sú však výnimky, kedy sa zubáče lovia v priebehu celého dňa.

Aké použiť vybavenie?
Vybavenie pre lov zubáčov sa líši v mnohých faktoroch. Záleží, či sa uchyľujeme skôr k menším rybníkom či preferujeme veľké rieky a štrkoviská o veľkých rozlohách. Teraz si ku každému prípadu zvolíme vhodné zostavy. Pre lov na menších vodách so zlou dostupnosťou je vhodné zvoliť prúty, ktoré sú dlhé maximálne 240cm. Prút na zubáče musí spĺňať hneď niekoľko parametrov. Prvý parameter je dostatočná rýchlosť blanku a tuhý chrbát. Ako je známe zubáče majú veľmi tvrdú čeľusť a preseknúť ju nie je jednoduché. Pri použití mäkkých prútov by sa mohlo stať, že zubáč jednoducho vyklepne nástrahu a dôjde tak ku strate ryby. Najčastejšie sa pohybujeme v rozmedzí 10-30 gramov záťaže. Môžeme nájsť kombinácie ako je 7-28gr alebo 4-17gr. Potom už záleží, aké veľkosti a druhy nástrah preferujeme.
Osvedčený prút
Veľmi osvedčený a obľúbený prút medzi rybármi je prút Daiwa Exceler 5-25 gr. Tento prút vďaka svojej dlhej rukoväti ponúkne väčšiu oporu a páku pri náhode. Jemný a citlivý blank zaistí perfektný prenos záberu a tuhý chrbát istotu pri záseku.
Pre skutočných gurmánov
Ponúka sa nám aj možnosť pre ozajstných gurmánov a tou je Fox Rage Ti Pro 240 cm 5-21gr. Tento prút vďaka svojmu tvrdému chrbtu umožní preseknutie a zaistí potrebnú silu pre zdolanie aj väčších rýb.
K týmto zostavám je potreba rovnako použiť aj vhodné veľkosti navijakov. Najčastejšie volíme veľkosť 2500 a 3000. U navijakov je dôležitá silná brzda a kvalitné prevody. Rovnako ľahkosť hrá dôležitú úlohu.
Veľmi obľúbeným modelom sa stal v poslednej dobe navijak Daiwa Exceler 3000 LT. Rovnako sa ponúka veľmi kvalitný navijak pre skutočných srdciarov a tým je Shimano Stella 4000FJ, ktorá sa vyšplhala na absolútnu špičku medzi navijakmi na prívlač. Tento navijak ponúka maximálnu možnú kvalitu aj komfort, ktorý si môžeme pri vode dopriať.
Pre lov na veľkých jazerách sa navijaky na lov zubáčov zhodujú. Nie je potreba experimentovať, pretože veľkosť 2500, 3000 aj 4000 sú dostačujúce. Jedinú odchýlku nájdeme v dĺžkach a gramážach prútov. Pre lov na riekach je vhodné používať prúty o dĺžke 270 alebo 260 cm. Vždy je lepšie používať prúty dlhšie, pretože nám zaistia oveľa väčšiu oporu pri dlhších náhodoch a tiež pri zasekávaní a preseknutiu rýb. Tu sa pohybujeme v rozmedzí 10 až 50 gramov. Záleží tiež na veľkosti nástrah a hlavičiek. Najčastejšie volíme nástrahy o veľkostiach 7 až 20 centimetrov a k tomu musíme použiť aj priamo úmerné hlavičky.
Veľmi zaujímavým variantom je prút Savage Gear Shore Game v dĺžke 2,7 m so záťažou 30gr. Jedná sa o veľmi rýchly prút s tvrdou akciou. Vďaka sile prútu dokážeme nahadzovať aj ťažšie nástrahy do veľkých vzdialeností a udržať nad nimi kontrolu.
Ďalším skvelým variantom je prút Shimano Nexave o dĺžke 2,7 m. Tento prút ponúkne pohodlie a rovnako kvalitný pôžitok zo zdolávania. Ako posledný typ je prút Favorite Skyline TZ o dĺžke 2,58m. Prút Sykline sa radí medzi absolútnu špičku vo svojom obore. Ľahký a minimalistický design v spojení s komponentami firmy FUJI dopraje rybárovi maximálnu možnú efektivitu pri love.

Nástrahy pre lov zubáčov
Téma nástrah je veľmi často diskutovaná a je možné s istotou povedať, že neexistuje najlepšia nástraha pre lov zubáčov. Každý hľadá to svoje, ale my pre vás máme hneď niekoľko možností. Pre lov zubáčov volíme často nástrahy o dĺžke 7-20 cm. Najčastejšie však používame nástrahy okolo 10 cm.
Prvou veľmi funkčnou nástrahou je Easy Shinner od firmy Keitech. Tieto nástrahy ponúkajú nepreberné množstvo farieb aj veľkostí. Najčastejšie je vhodné používať prírodné farbi ako je hnedá, tmavo zelená, kombinácia perleti a šedej. Niekedy však nie je od veci zabrúsiť do výrazných farieb ako je ružová, fluo žltá či fluo oranžová. Všetko záleží na charaktere vody a rovnako na počasí.
Ďalším skvelým variantom sú nástrahy Westin Shadteez slim. Tieto nástrahy ponúkajú veľmi pomalý a realistický pohyb. Pri vedení sa celá rybka rozvibruje a behom pomalého prepadu láka dravcov elegantným vlnením chvostíka. V poslednej dobe sa medzi rybármi stal obľúbeným Slick Shad od firmy Fox Rage. Táto nástraha je charakteristická jemnými pohybmi chvostíka a môže byť veľmi účinná predovšetkým na vode, kde sú ryby veľmi opatrné a reagujú na menšie a nepatrné vibrácie.
Okrem gumových kopýt sa na lov zubáčov hodia skvelo aj rôzne variácie nýmf alebo gumových rakov. Veľmi žiadaným produktom sú nástrahy Keitech Crazy Flapper. Tieto nástrahy sa perfektne hodia do miest, kde sú ryby veľmi opatrné, pretože dokážu zaujať veľmi realistickým a atraktívnym chodom.
Vlasce či spletané šnúry?
Často diskutovaná téma je rovnako vlasec či spletaná šnúra. Vlasec je pre lov zubáčov menej vhodný, a to kvôli svojej vysokej prieťažnosti a nízkej citlivosti. Pre lov zubáčov sa perfektne hodí spletaná šnúra najčastejšie o priemeroch 0.08 až 0.16. Každý výrobca udáva iné priemery a pre nás bude rozhodujúca nosnosť, ktorá sa pohybuje od 6 do 14kg. Ako najvhodnejšiu sme pre Vás vybrali pletenku Sunline PE, ktorá vďaka svojmu guľatému tvaru a perfektným vlastnostiam zaistí veľmi vysokú citlivosť a rovnako odolnosť v uzle. Rozhodne spletané šnúry doplňte o fluorocarbon, ktorý tvorí koniec o dĺžke okolo 1 metra. Fluorocarbony volíme v priemeroch medzi 0.25 až 0.40mm. Fluorocarbon zaistí odolnosť proti oderu a rovnako akousi neviditeľnosť.

Kde zubáče hľadať?
Pokiaľ lovíme na rybníku vždy sa snažíme terén dokonalo zmapovať. Zubáč sa vyskytuje veľmi rád v mieste, kde sú prekážky, podmyté brehy alebo popadané stromy. Tieto miesta mu poskytujú útočisko aj strategickú pozíciu pre útok na potravu.
Na voľnej vode
Ďalej sa s prichádzajúcim večerom zubáč vydáva na voľnú vodu, a nie zriedka ich nájdeme aj na plytčine. V prípade veľkých priehrad sa snažíme hľadať lavice a hrany, kde sa dravci vyskytujú najčastejšie.
Na rieke
Na rieke sa snažíme hľadať kamenité valy a rôzne jamy, ktoré si zubáče veľmi chránia. Zubáč je ryba, ktorá si stráži svoje teritórium a na tieto miesta sa po love opäť vracia. Veľmi často sa stane, že zubáčov na jednom mieste nájdeme hneď niekoľko, pretože sa veľmi radi zhlukujú do hejn. Veľké zubáče sú už väčšinou samotári.
Teraz už len vyraziť
Pevne veríme, že sa Vám tento krátky článok o love zubáčov páčil a dúfame, že si každý z Vás raz siahne na toho vysnívaného rytiera, ktorý iste stojí za snahu o jeho ulovenie. Prajeme Vám mnoho úspechov pri vode a Petrov zdar.
Team Tropic
V článku nájdete tieto produkty
Prečítajte si ďalej
6 dôvodov, prečo
nakúpiť u nás
Spoznajte nás
-
Doprava pri nákupe od 70 € zadarmo
-
Založené v roku 2000 - tradícia predaja už 25 rokov
-
Benefity pre stálych aj nových zákazníkov
-
Možnosť vrátenia tovaru do 14 dní
-
Najširší sortiment - v ponuke viac ako 100 000 produktov
-
Rybolovu rozumieme - v teame je aj majster sveta