Menu
Späť
Prihlásenie
a registrácia
Späť
Po - Št: 9–12 h a 13–16 h, Pia: 9–14 h
+421 220 570 777
Zpět do: Úvod Magazín Zaujímavosti Ako ryby počujú a vidia?

Ako ryby počujú a vidia?

Byť dobrým rybárom nestačí len poznať špecifické spôsoby lovu a mať správne vybavenie. Je dobré si občas prečítať zaujímavý článok o samotnom živote rýb, ich stavbe tela, alebo o tom, ako samotná ryba vníma okolie v ktorom žije. Preto veríme, že tento článok rozšíri vaše obzory a dozviete sa veľa zaujímavostí. Podrobne sa v ňom pozrieme na to, ako vôbec samotná ryba vidí a ako počuje.


Ako funguje rybie oko?


Ryby vďaka svojmu zraku nachádzajú potravu alebo zisťujú rôzne nebezpečenstvá, ktoré na nich pod hladinou číhajú. Rybie oči sú rôzne veľké, záleží, v akom prostredí sa ryba nachádza a žije. Tie, ktoré žijú v čistých vodách, kde sa primárne podľa zraku orientujú, ich majú väčšie. Naopak ryby, ktoré žijú pri dne, majú oči podstatne menšie. Ukážkový príklad je napríklad sumec. Ten, ale aj ryby, ktoré lovia večer, vidia horšie ako ryby, ktoré žijú v čistej vode alebo v hornom stĺpci vody. Tie majú zrak veľmi dobrý, a tak je dôležité byť pri pohybu okolo vody obozretný, pretože pohyb rybára alebo jeho tieň rozhodne vnímajú. Naviac niektoré ryby sú schopné vďaka umiestneniu očí vidieť aj dozadu. Medzi ne patrí napríklad boleň, pstruh alebo šťuka.

Rybie oko je guľovitého tvaru a nemá očné viečko ani slzné žľazy, pretože tu dostatočnú vlhkosť samotného oka logicky zabezpečuje voda, v ktorej ryby žijú. U niektorých druhov, napríklad vranky, sa môžeme stretnúť s tým, že je oko chránené dvojitou vrstvou rohovky, aby nedošlo k poškodeniu oka. Vďaka guľovitému tvaru šošovky a jej pohybu von a dovnútra ryba dokáže skvelo zaostriť a vidí na väčšiu vzdialenosť. Pokiaľ sa ryba nachádza vo väčšej hĺbke, dokáže sa rybie oko behom chvíle zväčšiť tak, aby pohltilo dostatočné množstvo tlmeného svetla.

Sietnica rybieho oka má rovnako tak ako tá ľudská dva typy buniek, a to tyčinky a čípky. Čípky sú bunky, ktoré umožňujú videnie farieb a fungujú počas dňa. Tyčinky naopak skvelo poslúžia pri nočnom videní, nevedia však rozlišovať farby, len intenzitu svetla. Tie ryby, ktoré prijímajú potravu behom dňa, mávajú viac čípkov v sietnici, naopak tie, ktoré lovia v noci, majú viac tyčiniek. Počet čípkov je naviac daný veľkosťou oka. Čím je oko menšie, tým je aj menší počet čípkov. Na základe toho, ako svetlo dopadá na rybie oko, vystupujú do popredia buď tyčinky, alebo čípky. Rybie oko má vďaka týmto funkciám rozlišovaciu schopnosť zhruba do 10 metrov

Ako ryba vidí farby?



Ak ste čítali predchádzajúce riadky pozorne, tak viete, že ryba farby skutočne vidí. Každopádne je dôležité si uvedomiť, že svetlo sa chová inak na vzduchu a inak vo vode. Tým sa samozrejme líši zobrazovanie konkrétnych farieb. Najkratšiu vlnovú dĺžku má fialová, modrá, potom zelené, žltá a oranžová a najdlhšia je naopak u červenej farby. Ako svetlo prestupuje vodou, je časť jeho energie pohlcovaná. Farby s najdlhšou vlnovou dĺžkou sú pohlcovane ako prvé, teplejšie farby preto miznú medzi prvými. Pokiaľ vezmeme do úvahy vyššie zmienené farby, tak červená je pohlcovaná najskôr, a to do prvých 6 metrov. Oranžové farby sú pohlcované v hĺbke 9 až 12 metrov, žlté potom v 18 až 20 metroch. Oproti tomu zelené a modré farby sú viditeľné tak hlboko, ako len dosiahne svetlo. Je logické, že množstvo svetla samozrejme klesá s hĺbkou. V 10 metroch sú oranžové nástrahy stále oranžové, ale už nie sú tak jasné, ako tomu bude u vodnej hladine. Žltá nástraha môže byť viditeľná v 18 metroch v čistej vode, ale tiež môže zmiznúť v 40 centimetroch kalnej vody, kde je takmer neviditeľná. Je preto dôležité vziať do úvahy aj to, ako je voda zakalená.

V naozaj veľkej hĺbke, kde je minimálne svetlo a takmer tma, sa strieborné alebo biele nástrahy môžu javiť ako správna voľba. Nástrahy, ktoré odrážajú svetlo sú tak vo väčších hĺbkach logicky lepšie viditeľné. Intenzita svetla je behom dňa dôležitá a ovplyvňuje aj výber farby nástrah. Ak je zamračené, slnečné lúče nepreniknú tak hlboko do vodného stĺpca ako za jasného počasia. Ak je šero a intenzita svetla klesá, vyberajte červené nástrahy, tie v tomto prípade ryby lákajú najviac. Potom môžete vyberať medzi oranžovou, žltou, zelenou a modrou.

Ako sme už spomínali na predchádzajúcich riadkoch, pri súmraku a klesaní intenzity svetla ryba začína vidieť pomocou tyčiniek, z toho dôvodu je menej schopná rozlišovať farby. Akonáhle sa zotmie, mali by ste tak voliť medzi tmavými a svetlými nástrahami. V opačnom prípade, kedy sa rozodnieva a svetla je viac, ryby začínajú vidieť pomocou čípkov. Poradie farieb je teda obrátené a ryby lepšie v tomto období vidia modrú, zelenú, žltú, oranžovú a nakoniec červenú.



Pre spestrenie článku pre vás máme aj jednu zaujímavosť. Vedecké štúdie dokazujú, že pstruh dúhovýlososy majú zhodné farebné videnie ako my ľudia. Sú schopní tak rozlišovať farby až v 24 odtieňoch. Naviac pstruh dúhový je schopný zaostriť ako na vzdialené, tak aj blízke predmety súčasne a jasne tak vidí farby v rôznych vzdialenostiach.

Voľba správnej farby nástrahy je pri love dôležitá. Dravec na nástrahu zaútočí s cieľom ju zožrať, alebo v prípade, že ste ho nástrahou vyprovokovali. Vedecké štúdie dokazujú, že väčšina rýb, skôr ako sa vydá za nástrahou, ju najskôr musí vidieť, preto je viditeľnosť a správna farba nástrahy naozaj dôležitá pre úspešný lov.

Ako ryba počuje?



Ryba síce na prvý pohľad uši viditeľné nemá, ale počuje veľmi dobre, aj keď je skladba jej sluchového ústrojenstva jednoduchšia ako u iných obratlovcov. Prenos zvuku k rybám zaisťuje voda, ktorá je v tomto prípade dobrým vodičom. K vnímaniu zvukových vĺn využíva ryba ako svoje sluchové ústrojenstvo, tak aj postrannú čiaru tzv. prúdový orgán na svojom tele.

Teraz sa poďme pozrieť na sluchové ústrojenstvo podrobnejšie. Sluchové ústrojenstvo ryby tvorí neúplne vnútorné ucho a je tak oveľa jednoduchšie, ako tomu je u iných obratlovcov. Sluchové ústrojenstvo je tvorené bludiskom troch vačkov s tromi polokruhovými chodbami. V bludisku sa nachádzajú tri vápenité útvary. Tieto útvary sa nazývajú otolity. Ich základnou funkciou je zaistenie rovnováhy samotnej ryby. Podľa otolitov je možné určiť mimo iné aj presný vek ryby. To sa určuje prírastkovými krúžkami, ktoré na otolitoch pribúdajú podľa veku ryby. V letnom období sú tmavšie a hrubšie, v zime naopak svetlejšie a tenšie. Vo výsledku vypadajú ako také malé letokruhy ryby.  Podľa toho, kam na výstelku váčkov začne otolit tlačiť, ryba pozná, či nie je napríklad bruchom hore. Zvukové vlny sa rybám do stredného ucha dostávajú cez lebečnú kosť. Vzruchy citlivých buniek dráždením a chvením otolitov sú vedené sluchovým nervom do mozgu. Ryby tak často počujú zvuky s vysokou frekvenciou, na ktoré naše ľudské ucho nereaguje.

Postranná čiara tzv. prúdový orgán je vo svojej podstate kanálik vyplnený riedkym slizom. Tento sliz v ňom vibruje v súladu s vonkajším vlnením vody resp. so zmenami tlaku. Dráždi tak výrastky senzorických buniek, ktoré sú v zhlukoch na dne kanáliku. Odtiaľ sú impulzy prenášané pomocou nervov do miechy a následne do mozgu. Vzdialene to tak môže pripomínať sluchové ústrojenstvo. Prúdový orgán však slúži k zachytávaniu nízkofrekvenčného vlnenia medzi 1 - 25 Hz. Jedná sa v tomto prípade skôr o šiesty zmysel, ktorý rybu informuje o smere pohybu okolitej vody a ako plávať s čo najmenším úsilím. Naviac jej tento šiesty zmysel umožňuje zistiť, kam uhnúť, aby nenarazila v tme alebo v kalnej vode do prekážky.  Je to vlastne taká nadstavba ku klasickému rybiemu sluchu.



Nech už sa môže zdať, že majú ryby vycibrený sluch, neplatí toto pravidlo u všetkých. Sú medzi nimi aj také, ktoré sú v prenesenom slova zmysle tak trochu “nahluchlé”. U nás to sú napríklad šťuky, pstruhy a ostrieži. Nemusíte teda byť pri ich love až tak tichí. Nič menej taký kapor, to je úplný opak, má prvotriedny sluch. Jeho ucho je napojené na vzduchový mechúr, a tak počuje naozaj dokonalo. 

Na záver našej kapitoly o sluchu si dovolíme zmieniť ešte jednu zaujímavosť. Boli prevádzané vedecké výskumy na karasovi zlatom, ktorý vie veľmi dobre “utekať” pred hlukom. Jeho nervové bunky v postrannej čiare vnímajú zvuky a vibrácie a predávajú tieto signály do mozgových buniek. Trvá to menej než milisekundu, než tieto bunky vyvolajú svalovú kontrakciu po strane rybieho tela. Výsledok je tak ten, že sa ryba ihneď odkloní od prichádzajúceho hluku. Niektorým karasom bola práve v rámci vedeckých pokusov táto postranní čiara odstránená. Následne ich pohyb nemal akýkoľvek smer. Naopak tie ryby, ktoré boli “len” oslepené, dokázali uniknúť správnym smerom, aj keď nič nevideli. Na základe tohoto poznania bolo zistené, že pri lokalizácii zdroja zvuku sa ryby spoliehajú primárne na svoju postrannú čiaru

...zaujíma vás viac informácií?

Pohltil vás rybolov natoľko, že túžite po tom získavať viac a viac informácií nielen o živote samotných rýb, ale napríklad aj o rôznych rybárskych technikách? V našom e-shope sme pre vás pripravili špeciálnu kategóriu, v ktorej vás čakajú zaujímavé materiály v podobe kníh a DVD z rybárskeho sveta. Pokiaľ hľadáte odpovedi na svoje otázky, rozhodne sa pozrite do nášho výberu toho najlepšieho v rybárskej literatúre a DVD na českom a slovenskom trhu.

V prípade, že si neviete rady, alebo by ste potrebovali poradiť ohľadne správneho výberu ako rybárskych kníh, DVD, tak aj správneho vybavenia pre samotný lov. Neváhajte a obráťte sa na náš tím profesionálov e-mailom na info@tropicfishing.sk, sme vám k dispozícii.
 

Prečítajte si ďalej

6 dôvodov, prečo
nakúpiť u nás

Spoznajte nás
  • Doprava pri nákupe od 70 € zadarmo

  • Založené v roku 2000 - tradícia predaja už 24 rokov

  • Benefity pre stálych aj nových zákazníkov

  • Možnosť vrátenia tovaru do 30 dní

  • Najširší sortiment - v ponuke viac ako 100 000 produktov

  • Rybolovu rozumieme - v teame je aj majster sveta

Hodnotenie našich zákazníkov

Ďalšie hodnotenie zákazníkov
96%
pozitívnych hodnotení
801
zákazníkov odporúča obchod Tropic Fishing
Najčastejšie spomínate tieto výhody
  • rýchlosť doručenia
  • ceny
  • zľavové akcie
  • Ok

Ověřený zákazník

Spokojnosť na 100?

Ověřený zákazník

  • Vo všetkom
  • Nie je

Ověřený zákazník

Rychlo ,spolahlivo

Ověřený zákazník

  • Promptnosť, spoľahlivosť, rýchlosť doručenia.

Ověřený zákazník

veľký výber tovaru

Ověřený zákazník

Siroky sortiment, dobre ceny, rychlost dodania!

Ověřený zákazník

  • Rýchle dodanie tovaru

Ověřený zákazník

  • Super ceny
  • Rýchle dodanie

Ověřený zákazník

komunikacia,dorucenie super

Ověřený zákazník

Sledujte nás na Instagrame